Akredite İso Belgesi

Akredite İso Belgesi Nedir ? Nasıl Alınır?

Akredite iso belgesi , belgenizin doğrulamasının yapılabileceği , Yetkili bir akreditasyon kurumu tarafından belgeyi veren kurumun denetlendiği ve belge verme yetkisine sahip olduğunun ispatı niteliğindedir.

Akreditasyon Nedir ?

Akreditasyon belirli uygunluk değerlendirme görevlerini. (sertifikasyon, muayene ve test gibi) yerine getirme yeterliliğinin resmi kanıtını ileten bir uygunluk değerlendirme kuruluşuyla. (Belgelendirme kuruluşu, muayene kuruluşu , laboratuvar gibi) ilgili üçüncü taraf tasdikidir.

Akreditasyonu gerçekleştiren yetkili bir kuruma ‘akreditasyon kurumu’ denir. Uluslararası Akreditasyon Forumu (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyon İşbirliği (ILAC), akreditasyon kuruluşlarına uluslararası tanınma sağlar. IAF , ILAC tarafından onaylanan  uluslararası kabul görmüş akreditasyon kurumu var.

Akredite İso Belgesi

İso Nedir ?

ISO (International Organization for Standardization), Uluslararası Standartlar Teşkilatı, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’nun çalışma sahasına giren elektrik ve elektronik mühendisliği konuları dışında, bütün teknik ve teknik dışı dallardaki standartların belirlenmesi çalışmalarını yürütmek gayesiyle resmi olarak 23 Şubat 1947 tarihinde Cenevre’de kurulan uluslararası teşkilât. (wikipedia)

Hangi Akredite iso Belgesi Tercih Edilmeli ?

Bu tamamen firmanızın yapısına , müşteri portföyüne ,ihracat yaptığınız firmalara bağlı olmak koşuluna göre belirlenebilir. Türkiye’nin Akreditasyon kurumu olan TÜRKAK IAF a üyedir. Bü yüzden Türkak akrediteli belgeler IAF üyesi belgeleri kabul etmekte ve Türkak akrediteli belgeleri geçerliliğini kabul görmektedir. Tüm akredite belgelerde belirli prosedürlerin yerine getirilmesi ve dokümantasyon alt yapısının sağlanması esastır.  Müşterilerimize “non akredite” diye adlandırılan , akreditesiz belgeler harici,  tüm belgeleri sağlayan bir belgelendirme kuruluşuyuz. Firmalarımızı dinliyor , taleplerine uygun şekildecevap veriyoruz.

Verdiğimi Akredite iso Belgesi Web Siteleri :

TÜRKAK Akreditasyon :https://www.turkak.org.tr/

IAS ABD Akreditasyonu : https://www.iasonline.org/

Dakks Alman Akreditasyonu : https://www.dakks.de/en/home-en.html

Akreditenin Önemi Nedir ?

Akredite bir uygunluk değerlendirme kuruluşunca verilmiş uygunluk teyit belgesine sahip bir ürün veya hizmet, bu ürün veya hizmet için uygulanabilir olan gereklilikleri sağlamakta olduğuna dair güven telkin eder. Sistematik sayesinde akreditasyon ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmaktadır. Akredite hizmetlerin küresel kabulü noktasında ise akreditasyon hizmetinin kendisinin güvenilirliği konusunda soru işaretleri oluşmaktadır. Akreditasyon kuruluşları arasındaki güven mekanizması ise akreditasyon kuruluşları tarafından oluşturulmuş olan IAF (Uluslararası Akreditasyon Forumu), ILAC (Uluslararası Laboratuvar Akreditasyonu Birliği ), EA (Avrupa Akreditasyon Birliği) v.b uluslararası veya bölgesel örgütler ile yapılmakta olan çok taraflı / karşılıklı tanınma anlaşmaları ile tesis edilmektedir.

Detaylı Bilgi almak için firmamızın yetkilileri ile iletişim sağlayabilirsiniz.

09 Ağustos 2021
Akredite İso Belgesi için yorumlar kapalı
4.127 kez görüntülendi
0535 277 76 04