10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi

Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ile Rekabet avantajınızı artırmak için kuruluşunuzun müşteri memnuniyetini artırın, müşterilerin şikayetlerini ele alın, kuruluşunuzun imajını koruyun. Müşteri şikayetlerinin daha etkin yönetimi için ve müşteri beklentilerini karşılama oranınızı artırır. Özellikle müşterilerinizden gelen şikayetleri mevcut faaliyetlerinizi iyileştirme fırsatı olarak görüyorsanız, şikayetleri hızlı bir şekilde müşteri memnuniyetine dönüştürebilirsiniz.

müşteri memnuniyeti yönetim sistemi

ISO 10002, geri bildirime açık müşterilere odaklanan bir ortam oluşturur.Şirketinize gelen her şikayetin çözümünü getirerek ve bir kurumun ürün ve müşteri hizmetlerini geliştirme kapasitesini artırarak müşteri memnuniyetini artırmayı amaçlar.Müşteriler sağladığınız hizmetlerden daha fazlasını sizlerden beklemektedirler.Rakipleriniz bu beklentileri karşılamak için daha çok çalışıyor olabilir.

  • Yönetim Sisteminin Türkak Akreditasyonu bulunmamaktadır.

Neden ISO 10002 Müşteri Memnuniyet Sistemi ?

  • Müşterilerinizle bir olay olması durumunda size çözüm yolunu gösterir
  • Müşterilerinizle bir olay olması durumunda kurumunuza çözüm yolunu gösterir
  • Müşterilerinizle ile ilgili sorunların en adil şekilde ele alınmasını sağlar
  • Müşteriniz ile şikayetlerinin bulunduğu kurumlara nasıl davranılacağını gösterir

Ticari başarının anahtarlarından biri müşteri sadakatidir.Kimler ISO 10002 Sertifikası alabilir?

10002 Belgesi, büyüklük veya sektör açısından her tür ve büyüklükteki tüm özel ve kamu kurumları için kullanılabilir. Müşterilerine değer verdiklerini göstermeyi ve müşterileri konu ile ilgili güvence altına almayı sürekli ve ciddi bir şekilde ele almayı amaçlayan her türlü kurum 1002 belgesini kullanabilir.

Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Dört Rehberlik Standardı

ISO 10001-2-3-4, kuruluşların müşteri memnuniyetini yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Bunlar yönergelerdir ve sertifikasyon amaçlı değildir. Kuruluşunuzun performans seviyesini gösterecek puanlı değerlendirmeler için idealdir. Dört standarttan birini,  değerlendirilmeyi seçebilirsiniz. Standartlar müşteri memnuniyeti yönetiminin farklı yönlerini kapsar

  • ISO 10001, müşteri memnuniyeti davranış kurallarının planlanması, tasarlanması, geliştirilmesi, uygulanması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi için rehberlik sağlar.
  • ISO 10002, bir kuruluştaki ürün / hizmetlerle ilgili şikayetlerin ele alınması süreci hakkında rehberlik sağlar.
  • ISO 10003, bir kuruluşa, kuruluş tarafından çözülmeyen şikayetler için etkili ve verimli bir uyuşmazlık çözümü sürecini planlaması, tasarlaması, geliştirmesi, işletmesi, sürdürmesi ve iyileştirmesi için rehberlik sağlar.
  • ISO 10004, müşteri memnuniyetini izlemek ve ölçmek için süreçlerin tanımlanması ve uygulanmasında rehberlik sağlar.

Çoğu kuruluş, hatta ISO 9001 Kalite Yönetim Standartlarına göre sertifikalı olan firmalar bile müşteri memnuniyeti yönetimine tepkisel bir yaklaşım gösterirler. Öncelikle şikayetlere tepki verirler ve çoğu zaman gelecekteki memnuniyetsizliği önlemek için alınan önlemleri kullanamazlar. Çalışanlar çoğu zaman mutsuz müşterilerle uğraşmaktan korkar ve üst yönetim, müşteri geri bildirimlerine ve takibine izin vermek için önemi anlayamamaktadır.

Link : ISO 10002: 2018 Kalite yönetimi – Müşteri memnuniyeti – Organizasyonlarda şikayetlerin ele alınmasına ilişkin yönergeler

 

ISO 1002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Danışmanlığı ve Diğer Kurumsal Eğitimlerimiz  hakkında daha fazla bilgi almak için, uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

www.bursabelgelendirme.com

03 Ağustos 2020
10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi için yorumlar kapalı
4.416 kez görüntülendi
0535 277 76 04