BEZ MASKE YE STANDART GELDİ

Bez Maske ye TSE’den Standart Geldi!

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) yıkanabilir bez maske ler için standartları belirleyerek internet sitesinde yayımladı. Standartta, virüse karşı korumada, kullanılan hijyenik bez maskelerin sahip olması gereken özellikler belirlendi. Belirlenen standartlarda, maskenin özellikleri, üretimi, tasarımı, temizleme, yıkama, kurutma ve bağlantı durumlarının nasıl olması gerektiği ilk kez ortaya konuldu. Söz konusu standartlar, TSE’nin internet sitesine yüklenerek erişime açıldı.

Standardın, TSE’nin internet sitesinde yayımlandıktan sonra sosyal medya hesabından açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise “Tasarımından üretimine, filtrasyon ekinliğinden kullanım sonrası imhasına kadar, tüm aşamalarını belirlediğimiz Bez Maske Standartlar nı yayımlandı. TSE’nin hazırladığı standartlara uygun bez maskeler, günlük yaşamımızdaki kullan-at maskelerin alternatifi olarak kullanılacaktır dedi.

İlgili Standartı TSE’ nin sitesinden indirmek için : Tıklayınız.

Bez Maske Üretim Standartı Nasıl Olacak?

Bez Maske nin bileşenlerinde yırtılma, bağlantı noktalarının ayrılma bulunmamalıdır. Nefes alabilir olmalı, uygun şekilde takılabilir ve rahat giyinilebilir şekilde tasarlanmalıdır. Bez maske nin tüm bileşenlerin temizliği ve dezenfeksiyonu evde yapılması kolay olmalı, risk taşımayan malzemeler ile üretilmiş olmalıdır. Tahriş veya olumsuz sağlık etkileri bulunmayan kumaşlardan imal edilmeli, kullanılan kumaş dayanıklı olmalı ve ürünün kullanım ömrü süresince bütünlüğünü korumalıdır. Kullanıcıyla temas edebilecek kısımlarında kullanıcıyı yaralayabilecek keskin kenarları bulunmamalıdır.

Hazırlanan standartla Bez maskenin tasarımı da belirlendi. Buna göre yüz maskesi; kullanıcının burun, ağız ve çenesi üzerine sıkı bir şekilde takılabilmesini ve maskenin yan taraflarının yüze tam oturmalıdır. Ayrıca maskeler, buğu önleyici özelliği olan veya olmayan yüz koruması veya burun köprüsü gibi ilave özelliklerin yanı sıra farklı şekillerde ve yapılarda tasarlanmalıdır. Standartla, bez maskelerin performansı üç gösterge üzerinden ölçüldü. Göstergeler  filtrasyon verimliliği, solununabilirlik ve mikrobiyal yük olarak belirlendi. Bez maske standardında verimlilik oranı en az  yüzde 90 ve üzeri olarak açıklandı.

Bez Maske Tse Belgesi Nasıl Alınır ?

TSE’nin hazırladığı standartla bez maskenin minimum kaç kez yıkanması gerektiği belirlendi. Kolayca takılıp çıkarılabilecek şekilde tasarlanan maskeler; takılma sırasında aşırı sıkma ve rahatsızlığı önlemek için yerinde tutacak kadar güçlü olmalı. Standarda göre; maske, performansını koruyacak şekilde en az 5 yıkama ve kurutma döngüsüne dayanabilmeli.

Bez Maskeyi takmak ve çıkarmak için de standart belirlendi. Buna göre; maskeyi takarken ve çıkarırken bulaşmayı önlemek için önce koruyucu eldivenler çıkarılmalı, eller sabun ve suyla yıkanmalı veya dezenfektan ile ovalanmalıdır. Ardından da maskenin önüne dokunmadan maske çıkarılmalıdır. Kullanılmaz hale gelen maskeler prosedüre göre; lastik bir torba ile donatılmış bir kapta çöpe atılmalıdır.

Yıkanabilir Bez Maske Ce Belgesi

Bez Maske üreticisiyseniz Ce Belgelendirme veya Tse Belgesi almak istiyorsanız Bursa Belgelendirme Hizmetleri ile iletişime geçerek hızlı, güvenilir bir şekilde belgeye sahip olabilirsiniz. Sektörde 13 yılı aşan tecrübesiyle en doğru hizmeti en uygun fiyata alabileceğiniz kurum olmaktan gurur duyuyoruz.

Detaylı Bilgi ve Danışmanlık Hizmeti İçin Bizimle iletişime Geçebilirsiniz.

20 Haziran 2020
BEZ MASKE YE STANDART GELDİ için yorumlar kapalı
3.553 kez görüntülendi
0535 277 76 04