Pres ce Belgesi Belgelendirme

Pres ce Belgesi Belgelendirme

Pres ce Belgesi Hizmeti

Bursa Belgelendirme Hizmetleri olarak makinelerde ce belgelendirme hizmeti ve test analizler ile risk değerlendirme hizmetimizi ülkemizde ve farklı ülkelerde 2008 yılından beri hizmet vermeyi sürdürüyoruz. Bilindiği üzere presler makine ce belgelendirme kapsamında değerlendirilmektedir. Eksantrik pres veya hidrolik preslerde Ce belgelendirme de ise preslerin durumlarına göde Ek-4 kapsamında değerlendirilmesi ve yüksek riskli görüldüğünde Ce belgelendirme süreçleri biraz daha farklılık arz etmektedir. Peki Pres ce belgesi nasıl alınır?

 

pres ce belgesi bursa

Ülkemizde Makine üreticilerinin özellikle Avrupa birliği ülkelerine ihracat yaptığı tüm makinalarda pasaport niteliği taşıyan ve ürünün güvenli olduğunun göstergesi kabul edilen ce belgesi zorunludur. Presler Makine Emniyet yönetmeliğinin Ek-4 maddesinde değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar. (istisnalar mevcuttur.)

Pres ce Belgesi nasıl Alınır ?

Büyük ekipman, özellikle manuel olarak çalıştırılan hidrolik presler olmak üzere Avrupa’ya ihraç edilmeden önce CE güvenlik denetimini geçmeli ve CE sertifikası almalıdır. Presler Tehlikeli makine kategorisine girerler. Bu nedenle tüm denetimler kesinlikle CE standardına göre yapılmalıdır. Elektrikli parçalar, hidrolik parçalar, mekanik parçalar ve yazılım programı tek tek kontrol edilmeli ve ancak tamamı 2006/42 / EC Direktifini geçince CE sertifikası alabiliriz. Piyasa gözetimi Ticaret Bakanlığına aittir.

Hidrolik Pres Ce Belgesi

Hangi Testler Yapılmadır ?

Muayene öğeleri arasında üç ana husus vardır:

  • Güvenlik bileşenlerinin ve parçalarının performansı
  • Dokunmatik ekrandaki alarm bilgileri
  • Elektrik kabininin ve mekanik bileşenlerin topraklanması.

Onaylanmış Kuruluş nedir ?

Uygunluk değerlendirmesine ilişkin sorumluluk, üretici tarafından uygulanan prosedüre bağlıdır. Genel olarak, imalatçı, ürünlerin bir CE İşareti ile yapıştırılması ve bir Teknik Dosya ve bir AT Uygunluk Beyanı derlemesi için gerekli şartları karşılayacak şekilde üretim sürecinin gerçekleştirilmesini sağlamak için gerekli tüm önlemleri almalıdır.

Direktife bağlı olarak, ürünün test edilmesi ve sertifikalandırılması veya kalite sisteminin sertifikalandırılması için üreticinin ürününü üçüncü bir tarafın (Onaylanmış Kuruluş) kullanımına sunması gerekebilir.

Güvenlik bileşenlerinin ve parçalarının performans incelemesi

Pres üzerindeki güvenlik bileşenleri arasında en önemlisi bir ışık perdesinin güvenlik mesafesi olan güvenlik ışık perdesi, karışma düğmesi, güvenlik kapısı, güvenlik kilitleme mekanizması ve limit anahtarı bulunur.

Dokunmatik ekrandaki alarm bilgileri

Mühendisler dokunmatik ekrandaki PLC sinyalini kontrol ederler ve ışık perdesini geçerek, yan kapıyı açıp kapatarak ve Site Haritasını çıkararak normal olup olmadıklarını görürler.

Topraklama durumu

Mühendis elektrik dolabının, mekanik yapısal parçaların, kanal bağlantılarının topraklamasını özel direnç tespit cihazı ile inceler.

Pres ce Belgesi için Teknik Dosyada olması Gerekenler Nelerdir?

  • Detaylı teknik resimler ve perspektif resim
  • Kullanım Kılavuzu
  • Elektriksel şema ve çizimler
  • Kullanılan Ekipmanların Sertifikaları
  • Risk Analiz Raporu
  • LVD Test Sonuçları
  • Yedek parça listesi gibi temel gereklilikler teknik dosyada olması ve Üretici en az 10 yıl süre ile bu dosyayı saklamalıdır.

Detaylı bilgi ve belgelendirme süreçlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. GSM : 05352777604

 

 

24 Kasım 2022
Pres ce Belgesi Belgelendirme için yorumlar kapalı
2.234 kez görüntülendi
0535 277 76 04