Ce Belgesi Nedir?

Ce Belgesi Nedir

Ce Belgesi nedir. Ya da CE işareti Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir Birlik işaretidir. Avrupa Birliğinin (AB), teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla ürünün üzerine vurulan bir işarettir. Ürünlerin teknik yapılarına ilişkin mevzuatı daha basit ve genel hale getirmek için 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan direktiflerdir. Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ve tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu göstermektedir.

Ce İşaretinin Doğru Kullanımı :

ce işareti

CE işareti vurulan ,veya Ce Belgesi alınan ürünler  tüketicilerin Topluluk tarafından emniyetli olarak sınıflandırılan ürünleri tespit etmesini kolaylaştırmakta ve bu işareti taşıyan ürünler, tüketicilere yüksek kaliteli ürünler sunulmasını sağlamak için, ambalaj, etiket ve emniyetle ilgili standartlara uygunluğunu göstermektedir.

Ce Belgelendirme Onaylı Kuruluşlar Nasıl Kontrol Edilmektedir?

Uluslararası Anlaşmalar Karşılıklı Tanıma Anlaşmaları (MRA’lar) kapsamında belirlenen  CAB’ler ve diğer linki için tıklayınız. 

Ülke ve Yönetmelik bazında onaylı kurumları NANDO numasarı üzerinden kontrol sağlanmaktadır.

Ürün kullanımında oluşabilecek bir kaza durumunda, AB ülkelerinden biri tarafından ürünün gereklerine uymadığı belirtilirse. Üreticinin CE işaretini kullanabilmek için gereken tedbirleri aldığını ve nedenin yanlış kullanım olduğunu ispatlaması gerekmektedir. Bu nedenle üretici, ürün sorumluluğunun kendisinde bulunduğunu unutmamalıdır. Ürünüyle ilgili tüm bilgilerin bulunduğu Teknik Dosya’yı eksiksiz ve hatasız hazırlamalı ve üretildiği tarihten itibaren on yıl süreyle saklamalıdır. Ce Belgesi Nedir

Üreticiler ürünlerini pazara sunarken yönetmeliklerin tüm hükümlerine uygunluğunu sağlamak ve gerekli tüm tedbirleri almak zorundadır.

Ce Belgesi Nedir? Ce Belgesi almak için gereklilikler nelerdir?

  • Teknik dokümantasyonun hazırlanması
  • İlgili yönetmelikte yer alan prosedürlere göre uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak
  • AT Uygunluk Beyanı “ düzenlenmesi
  • Aşağıda belirtilen izlenebilirlik gerekliliklerini karşılaması

Teknik Dosyanın ve AB Uygunluk Beyanının 10 yıl saklanması. Ürün üzerinde tip, parti ve seri numarasını içeren bir tanımlamanın sağlanması. Ürünün üzerinde veya ürünle beraber verilen dokümanlar üzerinde üreticinin bilgileri tescilli unvanı veya tescilli markasının görünür olması gerekmektedir.

Notified Body conformity Ce

Notified Body Conformity Ce Belgesi Nasıl Alınır ?

Avrupa birliğinden onaylı akredite Ce belgesi Notified Body conformity numarası ile onay almış Ce belgesi verilmesi yönetmelikle sabit kılınmış bir belgelendirmedir. özellikle Avrupa’ya ihracat yapılacak ürünlerde bu akredite ye sahip ce belgesi alınması uygun olacaktır. Bursa Belgelendirme olarak müşterilerimize akredite ce belgesi hizmetini 2008 yılından beri güvenle vermekteyiz.

Sıkça Sorulan Sorular : 

  • CE işaretli makinanın emniyetli olup olmadığını anlamak için danışmanla mı çalışmalıyız?

Firmanızda konuya hakim eğitimi almış konusunda tecrübeli mühendisleriniz var ise bünyenizde teknik dosya hazırlayabilirsiniz. Fakat Özellikle Ek 4 kapsamına giren ürünleriniz için bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlar üzerinden belgelendirme yapma zorunluluğunuz vardır.

  • Makinalarda özellikle makine direktifinin yanında diğer direktiflerin alçak gerilim direktifi, elektromanyetik uyumluluk gibi uygunluğunun denetimi Yapılıyor mu ?

Makine türü ,cinsine göre uygulanması gereken test ve analizler belirlenmektedir. Mevcut risklere yapılacak testler raporlanır ve teknik dosyaya eklenmektedir.

 

 

Ürünleriniz için Ce Belgelendirme alacaksanız firmamızdan danışmanlık ve belgelendirme ile ilgili destek alabilirsiniz.

Bizimle 0535 27777604 numaralı telefon ile veya diğer iletişim kanallarımızdan ulaşım sağlayabilirsiniz.

www.bursabelgelendirme.com

12 Ağustos 2020
Ce Belgesi Nedir? için yorumlar kapalı
4.832 kez görüntülendi
0535 277 76 04