Saber Belgesi için Kayıt Sistemi Nasıl Yapılır ?

Saber Kayıt Sistemi Nasıl Yapılır ? Suudi Arabistan’a İhracat Uygunluk Belgesi (Saber Belgesi)

Bursa Belgelendirme olarak , Saber kayıt sistemine ihracatçı firmalarımız ile ithalatçı firma arasında vize oluşturulmasına yardımcı oluyoruz. Saber kayıt sistemine kayıt nasıl yapılır onu sizlere aktarmaya çalışacağız. Suudi Arabistan’a İhracat Uygunluk Belgesi , saber belgesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle Saber kaydı için mutlaka Suudi Arabistan a ihracat yapıyor olmanız gerekmektedir.

Suudi Arabistan ihracat sertifikası

1. SABER Sistemi- Saber Belgesi

Nasıl Başlanır https://saber.sa/

SABER, Suudi pazarına girmek için ithal edilmiş veya yerel olarak üretilmiş olsun, yatırımcıların ve yerel üreticinin tüketici malları için gerekli Uygunluk Belgesini ve Sevkiyat Sertifikası Uygunluk Belgesini elektronik olarak almasını sağlayan bir platformdur. Platform, işletmeleri sahtekarlıktan korumayı ve ürünlerin tüketicilerin sağlığını ve güvenliğini etkileyebilecek kusurlardan arınmış olmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

İthalatçılar ve yerel üretici, ürünleri için SABER aracılığıyla Uygunluk Sertifikası (Hem Ürün hem de Sevkiyat Uygunluk Sertifikası) talep edebilecektir.

SABER sisteminin mekanizması aşağıdaki gibi 3 adıma ayrılmıştır.

* Ürünün risk seviyesi

Ürünün risk seviyesi, verilen HS koduna ve ürün kategorisine göre sistem tarafından atanır. Herhangi bir Suudi Arabistan teknik düzenlemesi ile düzenlenmeyen kalemler düşük riskli kalemler olarak sınıflandırılmaktadır.

2. Ürün Kaydı

 • SABER ürünündeki ithalatçı girdi detayları
 • SABER sistemi, ürünün düzenlenmiş olup olmadığını HS kodu veya ürün kategorisine dayandırır

 

3.Tip Onay Sertifikası (Ürün Uygunluk Sertifikası)

  • Kapsam: SABER’ın uygulandığı Suudi Arabistan TR tarafından düzenlenen ürünler
  • Click burada teknik düzenlemenin listesi için

* Suudi Arabia TR tarafından düzenlenmeyen ürünler için SASO tarafından onaylanan formlara göre kendi beyanı yeterlidir, Tip Onay Belgelerine gerek yoktur.

 • Geçerlilik: Bir yıl
 • Gerekli belge:
 • Varsa, test raporları, kalite sertifikaları, risk değerlendirme raporları, denetim raporu vb. Uygunluk belgesi
 • Varsa ürünlerin tasarımı, boyutu, planları, şartname fotoğrafı

Tip Onay Belgesi, ilgili standartlara uygunluk kanıtlandıktan ve SASO Onaylı Uygunluk Değerlendirme Kurulunca onaylandıktan sonra SABER sistemi aracılığıyla verilecektir.

4. Sevkiyat Uygunluk Belgesi

  • Kapsam: Tüm ürün
  • Geçerlilik: konsinye başına
  • Gerekli belge:
  • Tip Onay Sertifikası / Öz beyan
  • Fatura, paketleme listesi, konşimento vb.

Her sevkiyat için Gönderi Sertifikası gereklidir. SABER uygulanan TR kapsamındaki yasal düzenlemelere tabi olmayan ürünlerin ve yasal düzenlemelere tabi ürünlerin nakliyesi için Sevkiyat Belgesi’nin düzenlenmesi SABER aracılığıyla yapılmaktadır.saber belgesi

5. SABER Belgesi Uygulaması

Şu anda, SABER kademeli olarak bir seferde bir TR uyguluyor. Uygulama üzerine, ilgili TR’ye tabi ürünler, TR’de belirtilen uygunluğu SABER platformu aracılığıyla kanıtlayacaktır. Bu ürünler için SABER aracılığıyla Uygunluk Sertifikası verilecektir.

Bursa Saber Kayıt

6. SASO duyurusu

Lütfen aşağıdakilere dikkat edin:

  1. 15/01/2020 tarihinden itibaren SABER sisteminden / SABER CoC programından kalan teknik düzenlemeler (TR) uyarınca düzenlenmiş ürünler için herhangi bir SASO CoC yayınlamayı durduracaktır.
  2. SABER platformundan düzenlenmiş ürünler için yalnızca PCoC’leri yayınlayacaktır.
  3. Tüm tüccarlar, SABER platformu üzerinden düzenlenmemiş tüm ürünler için sevkiyat sertifikası alacaktır.
  4. 15/02/2020 tarihinden itibaren, yalnızca SABER aracılığıyla gerekli sertifikalara sahip olmadığı sürece hiçbir sevkiyat Suudi Arabistan’a girmeyecektir.Saber belgesi

Detaylar için uzmanlarımız ile iletişime geçebilir ya da daha hızlı iletişim kurmak için 0535 2777604 numaradan arayabilirsiniz.

09 Mart 2020
Saber Belgesi için Kayıt Sistemi Nasıl Yapılır ? için yorumlar kapalı
3.682 kez görüntülendi
0535 277 76 04