Meb Onaylı Hijyen Belgesi

Meb Onaylı Hijyen Belgesi

Meb Onaylı Hijyen Belgesi ni  başta işyeri yemekhaneleri, lokanta ,aş evi  ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, konaklama hizmeti veren, gıda üretimi yapan işyerleri ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlarının almaları zorunlu olan Belgedir.

24/04/1930 tarihinde yayınlanan 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 127. maddesine dayanılarak hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 5 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin tamamına;  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130705-3.htm linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu yönetmeliğe göre aşağıda belirtilen iş kollarına dahil işyerlerinde, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan hiç kimse çalıştırılamaz. Bu eğitimin bütün çalışanlara verilmesini işyeri yetkilileri sağlamalıdır.

Meb Onaylı Hijyen Belgesi

Meb Onaylı Hijyen Eğitimini Nerelerden Alınır?

Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İşyeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir. Hijyen eğitiminin nasıl alacağınız konusunda daha ayrıntılı bilgi edinmek için Bursa belgelendirme Eğitim hizmetleri ile temasa geçebilirsiniz.

Hijyen Yönetmeliği Hangi İş Kollarını Kapsar?

  •  Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  •  Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  •  İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
  •  İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  •  Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  •  Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Neden Meb Onaylı Hijyen Belgesi Alınmalı ?

Alınan sertifikalar bazı kurumlarca MEB Onaylı ve E devlet üzerinde görünen kontrolü sağlanan belge olması talep edilir , bu sebeple alınacak sertifikanın daha sonradan tekrar alınmasına ihtiyaç duyulmaması için Meb Onaylı olması alan kişi ve kurum için fayda sağlayacaktır.

Hijyen Belgesi Sınavı var mı ?

Evet, eğitim sonrası 10 soruluk sınav vardır , sınav sonucu  en az  70 puan alınması gerekmektedir.

Hijyen Eğitimi Kaç Saat Sürüyor?

Eğitimler sekiz saatten az olamaz , kısmi olarak online eğitim şeklinde verilebilir.

Hijyen Eğitimi Ücretli midir?

Meb Onaylı Hijyen Belgesi için  yönetmeliğin 6. maddesinin 4. bendinde “Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep eder, kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.” şeklinde açıklanmıştır.

Geçersiz belgelerle hem vaktini hem de paranızı kaybetmeyin !

bursa hijyen belgesi

Bursa Online Eğitim Meb Onaylı Hijyen Belgesi Bursa Hijyen Sertifikası için bize ulaşabilirsiniz. Milli Eğitim Onaylı Hijyen Sertifikası…

2008 yılından itibaren Bursa ve Ülke genelinde 1000 in üzerinde kurum 85000 in in üzerinde adayın belgelendirmenin haklı gururunu yaşıyoruz!!

Detaylı Bilgi ve Sertifika hizmeti için bizi 0535 2777604 Numaralı telefondan arayabilirsiniz.

 

22 Kasım 2021
Meb Onaylı Hijyen Belgesi için yorumlar kapalı
2.401 kez görüntülendi
0535 277 76 04