Yangın Güvenliği Eğitimi

Yangın Güvenliği Eğitimi

Yangın Güvenliği Eğitimi Nedir?

Yangın eğitimi, yangın nedenleri, yangını önleme ve yangın sırasında yapılması gerekenlerin yazılı, görsel veya sözlü olarak öğretildiği bir eğitimdir. Herkes için çok faydalı olup herkes tarafından alınmalıdır. Özellikle iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri kapsamında yangın eğitimi verilebilir.

19.12.2007 tarihinde 26735 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binaların Yangında Korunması Hakkında Yönetmelik” işletmelerin Yangın Güvenliği Ekiplerini oluşturması ve bunlara temel yangın eğitimi ve uygulamalı yangın tatbikatlarının senede en az 1 kez yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.

Yangın ve Arama kurtarma Eğitimi

Yangın Eğitimi Sertifikası Kaç Yıl Geçerli ?

Eğitim ve Tatbikat Sonrası verilen Sertifikalar 1 yıl geçerlidir.  1 yılın Sonunda Eğitimin ve Tatbikatın yenilenmesi gerekmektedir.Özellikle acil durum ekiplerinin eğitimi nde bu eğitimin verilmesi zorunludur ve yıllık olarak tekrarlanmalıdır.

Yangın Eğitimini Kimler Verebilir ?

Yangın eğitimi, eğitim türüne göre farklı yetkinlikte eğitimciler tarafından da verilebilir. Teorik yangın eğitimleri, iş güvenliği uzmanı, mesleği gereği yangın konusunda tecrübeli kişiler tarafından verilebilir. Alanında yetkin yangın eğitmenliği yapan uzmanlar tarafından , katılımcılara yangınları önleme amacıyla bilgi verilir.

Eğitim İçeriği Nedir?

Mevcut personele yangın kültürünü, yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması ve olası yangın durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmak ve bu konuda mevcut personeli teorik olarak bilgilendirmek üzere düzenlenen eğitimlerdir.

Teorik Yangın Eğitimi Konusu

– Yangın ve Yanma Kimyası

– Tehlikeli Maddeler

– Ev ve İş yerlerinde Yangın Risklerini Azaltma

– Yangın Söndürme Kaynakları

– Yangın Söndürme Güvenliği

Uygulamalı Yangın Güvenliği Eğitimi Nedir?

Yangın tatbikatı eğitimi ile Mevcut personele yangın kültürünü,yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması ve olası yangın durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmaktır. Ayrıca olası bir yangın durumunda bina içerisindeki mevcut ekipmanla yangına en uygun şekilde müdahale etmek konusunda gerek teorik gerekse uygulamalı eğitimler verilmektedir.

Yangın Söndürme Eğitimi ve Tatbikatı toplam 4 saatlik bir eğitimdir. Teorik eğitim sonrası kişiler çıkış noktalarında tahliye edilip eğitime katılan kişiler birebir yangın söndürme tatbikatı yapacaklardır. Eğitim esnasında kullanılmak üzere firmanızdan bir miktar yanıcı malzeme yangın söndürme tüpü istenmektedir. Eğitim sonunda firmanıza yangın söndürme eğitimi ve tatbikatı dosyası teslim edilecektir.

Katılımcı Sayısı : 25 kişi ( En fazla )

Eğitim İçeriği : Temel Yangın Eğitimi ve Tatbikatı

Eğitim Süresi: Eğitim 3 Saat teorik, 1 saat pratik, toplam 4 saattir

Eğitim Yöntemi : Eğitimin etkinliği ve değerlendirilmesi, eğitim öncesi ve sonrasında yapılacak sınavlarla ve anketlerle sağlanacaktır. Eğitimler interaktif eğitim teknikleri kullanılarak, televizyon, projektör, slayt vb eğitim materyalleri ile destekli, insan odaklıdır.

Eğitmen Kadrosu : Eğitimler; Alanında uzman ve eğitimci sertifikalı eğitmenler tarafından verilecektir.

Eğitim Sonunda Verilecek Belge : Eğitim sonunda başarılı bulunan katılımcılara, “Temel Yangın Eğitimi’’ sertifikası verilecektir.

Eğitim Yeri : Eğitim alan kurumun eğitim salonu ve tatbikat için belirlenecek uygun bir alan.

Detaylı Bilgi için Firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

12 Eylül 2020
Yangın Güvenliği Eğitimi için yorumlar kapalı
4.783 kez görüntülendi
0535 277 76 04