EAC Belgesi Nedir? EAC Belgesi nasıl Alınır?

EAC Belgesi Nedir? EAC Belgesi nasıl Alınır?

EAC Belgesi Nedir? EAC Belgesi nasıl Alınır?

EAC Belgesi Nedir ? Beyaz Rusya, Rusya ve Kazakistan tarafından kurulan ve 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan’ ın da dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ülke pazarlarında yer alacak ürünlerin teknik düzenlemelerine uygunluğu gösteren işarettir.

Bu uygulama halen Rusya FederasyonuKazakistan, BelarusKırgızistanErmenistan  için geçerlidir. TR CU (EAC) Gümrük Birliği Sertifikasyonu eski bilinen resmi sertifika olan GOST Sisteminin yerine geçmektedir.
Bu sertifika; Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve Teknik Regülâsyonlara uygun olduğunun belgelendirilmesi anlamını taşımaktadır. Bu sertifika belli sayıda bir ürün için, parti bazında ya da 1, 3, ve maksimum 5 yıllık seri üretim bazında düzenlenebilmektedir.
Bu belgeyi vermeye yetkili olan kuruluşlar ve laboratuvarlar Gümrük Birliği genel akreditasyonu (Akreditasyonumuz) çerçevesinde yetkilendirilmiştir. EAC  Eurasian Conformity kısaltması olarak kullanılmaktadır.

EAC Belgelendirme: EAC Deklarasyonu ve Sertifikası

Doğası gereği bir veya daha fazla teknik düzenlemeye tabi olan ürünler, piyasaya sürülmeden veya ilk kez hizmete girmeden önce EAC işaretiyle işaretlenmelidir. İlgili tüm teknik düzenlemeler dikkate alınmalıdır.

Bir ürünün imalatçıları, üretim sırasında uygulamak zorunda oldukları teknik düzenlemelerden sorumludur.

Ürün sadece piyasaya sürülebilir ve mevcut olan tüm teknik düzenlemelerin hükümlerine uyduğu takdirde hizmete sunulabilir ve uygunluk değerlendirmesinin ilgili tüm teknik düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilmesi sağlanmış olur.

Bursa Belgelendirme Hizmetleri olarak EAC Belgesi için uzmanlık ve deneyime sahibiz.

Kazakistan, Belarus veya Rusya dahil herhangi bir üye ülkeye ithal edilebilmesi için bir Uygunluk Belgesi (COC) veya Uygunluk Beyanı (DOC) gereklidir. EurAsian Uygunluk Belgesi (EAC) Markası, her iki belge türünün yerine geçer.

EAC işaretine ek olarak, “EAC” ifadesini sorgulayabilecek başka bir işaret veya onay mührüne izin verilmez.  EAC işareti, teknik yonetmeliklerde belirtilen “Temel Güvenlik Gereksinimleri” ne tam uygunluğu teyit eder.

EAC Belgesi Nedir? EAC Gümrük Sertifikası, SGR Sertifikası (Hijyen), Rusya Yangın Sertifikası, UkrSepro Sertifikası, Kazakistan GOSTK Sertifikası, GOST-U Sertifikası

Gümrük Komisyonu, Gümrük teknik düzenlemelerine tabi olan ürünler için bu düzenlemeler yürürlüğe girdikten sonra verilmiş (alınmış olan)GOSTRGOSTB ve GOSTK sertifikaları ve deklarasyonları 15 Mart 2015 tarihine kadar geçerli olacağı yönünde karar vermiştir. Bu tarihten sonraki tüm sertifikalar otomatikman geçersiz hale gelmiştir.

EAC sertifikasına ve EAC deklarasyonuna sahip olan şirketler kendi ülkesinde ürettikleri malları sorunsuz bir şekilde bu ülkelerin topraklarına satabilmektedir.

Bursa da EAC Belgesini Veren kuruluş olrak Bursa Belgelendirme Hizmetleri 2008 yılından beri hizmet vermekteyiz. Detaylı Bilgi İçin Bursa Belgelendirme Hizmetleri Uzman ekip arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

02 Eylül 2019
EAC Belgesi Nedir? EAC Belgesi nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
7.997 kez görüntülendi
0535 277 76 04