EN ISO 3834 KAYNAKLI İMALAT BELGELENDİRME

EN ISO 3834 Kaynaklı İmalat Belgelendirme

EN ISO 3834 “Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite gereksinimleri”, her tür eritme kaynaklı yapının hem atölyede hem de yerinde üretim sürecinin uygun yönetimi için kalite gereksinimlerini belirleyen bir kılavuzdur.

en iso 3834

Kaynaklı ürünler için gerekli kalite seviyesini sağlamak ve üretim maliyetlerini optimize etmek için, tüm kaynak üretim süreci, malzemelerin üretim sahasına gelmesinden itibaren kontrol edilmelidir. Bu standardı, üreticilerin iyi üretim uygulama standartlarına göre iş yapabilmek için karşılaması gereken minimum gereksinimleri talep eder.

Üretim bağlamlarından bağımsız olarak uygulanabilir. Atıfta bulunulduğu birçok ürün standardı ile birlikte doğru uygulama standartları mevcuttur.

Bunlar arasında:

 • Basınçlı ekipman için EN 13445
 • Demiryolu aracı alanı için EN 15085
 • Metal yapılar için EN 1090
 • Ve diğer standartladır.

En iso 3834 Yararları:

 • Kalite yönetim sistemlerinde: “özel işlem” kaynağının yönetimi için bir kılavuz olarak;  ISO 9001 entegrasyonuna uyumludur.
 • Avrupa direktiflerinin bir parçası olarak kullanımı mevcuttur.
 • Üreticiler için , kaynak kalite gereksinimlerinin geliştirilmesine uygundur
 • Kaynak gereksinimlerinin tanımlanması için , kaynaklı ürün tedarikçilerinin test edilmesi ve yeterliliği için bir kılavuz olarak kullanılır.

Bu standart 5 bölümden oluşmaktadır:

 1. DIN EN ISO 3834-1: Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite gereksinimleri – bölüm 1: Uygun kalite gereksinimleri seviyesinin seçimi için kriterler
 2. DIN EN *********-2: Kapsamlı kalite gereksinimleri
 3. DIN EN *********-3: Standart kalite gereksinimleri
 4. DIN EN *********-4: Temel kalite gereksinimleri
 5. DIN EN *********-5: -2, -3 veya-4 uyarınca gerekliliklere uygunluğu kanıtlamak için gereklilikleri yerine getirilmesi gereken belgeler.

Sertifikasyon süreci : 

 1. Hazırlık görüşmeleri (isteğe bağlı)
 2. Sertifika Başvurusu
 3. İlk denetim (isteğe bağlı)
 4. Denetim :Kaynak gerekliliklerine uygunluğun değerlendirilmesi.
 5. Sertifikanın verilmesi :Başarılı sistem denetiminden sonra.
 6. Yıllık gözden geçirme denetimi :Bir anket aracılığıyla kaynak kalitesi gerekliliklerine uygunluğun değerlendirilmesi. Büyük değişiklikler olması durumunda, sahada bir denetim yapılacaktır.
 7. Yeniden denetim : Üç yıl sonra, sertifikayı yenilemek için yönetim sisteminin gözetimi yapılır.

Koşullar : 

Bir kaynak atölyesi olarak sizden ISO 3834-2,-3 veya -4 uyarınca belgelendirme için, kaynak denetçileri, kaynak ve test personeli ile operasyonel kurulumlar ve ekipman için personel ve teknoloji gerekliliklerinin sağlanması beklenmektedir. Yapım, boyutlandırma, kaynak ve test için proses nitelikleri ve belgelere uyulur.

Kontrol listeleri (gerekirse, yönetim kılavuzu), kaynak prosedürü yeterlilik kayıtları (WPQR), kaynak işlemi özellikleri (WPS), kaynakçı ve operatör yeterlilik testleri ve teknik kurulumlar gibi belgeler kanıt olarak verilmelidir.

Avrupa Birliği Direktiflerine göre ve Türkiye de Türkak Akrediteli kurumlar tarafından En iso 3834 alınabileceği gibi Yabancı Akrediteli kurumlardan da bu sertifika alınabilmektedir.

 

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

www.bursabelgelendirme.com

10 Ağustos 2020
EN ISO 3834 KAYNAKLI İMALAT BELGELENDİRME için yorumlar kapalı
4.686 kez görüntülendi
0535 277 76 04