ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi , müşteri beklentileri , ihtiyaçları ve mevzuat şartlarını karşılama yolu ile müşteri memnuniyetinin artırılmasını öngören dünyaca kabul görmüş bir kalite yönetim sistemi biçimidir.

Kuruluşun organizasyonel yapısından müşterilerin memnuniyet seviyesine,toplanan verilerin analiz edilmesinden süreçlerin etkin yönetimine , iç denetimlerden ürün tasarımına satın almadan satışa kadar pek çok noktanın standartize edilmesini sağlar.

Standart , direk olarak ürün veya hizmet kalitesiyle ilgili değil , yönetim sisteminin kalitesi ile ilgilidir. Buradaki temel varsayım, etkin bir Kalite Yönetim Sistemi oluşturulması ve uygulanması halinde müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak kaliteli ürün veya hizmetler verileceğidir.

Iso 9001 Standartı , esas olarak bir kontrol mekanizmasıdır. Bu standartın amacı, hata ve kusurları azaltmak , ortadan kaldırmak ve daha önemlisi oluşabilecek hata ve kusurları önlemektir.

ISO 9001

Iso 9001 Standartının Faydaları Nelerdir?

  • Müşteri istek ve beklentilerini ön plana tutarak , daha iyi ürün veya hizmet verilmesini sağlar.
  • Kalite problemlerinden kaynaklı kalitesizlik maliyetlerini minimuma indirir.
  • Çalışanların faaliyetlere katılımı sağlanarak motivasyon ve çalışma heyecanları artar.
  • Kuruluşun kalite imajı güçlenir, müşterinin güveni artar.
  • Sorunlar sistematik şekilde analiz edilir ve işletmede sürekli bir gelişme olur.
  • Yeni pazarlara açılma imkanı sağlayara , güçlü bir rekabet ortamı oluşturur.

ISO standartları ne demek?

ISO (International Organization for Standardization), Uluslararası Standartlar Teşkilâtı, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu’nun çalışma sahasına giren elektrik ve elektronik mühendisliği konuları dışında, bütün teknik ve teknik dışı dallardaki standartların belirlenmesi çalışmalarını yürütmek gayesiyle resmî olarak 23 Şubat 1947 tarihinde Cenevre’de kurulan uluslararası teşkilât.

Iso 9001 Standartını Kimler Uygulayabilir ?

Iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standartı’nın bütün gereklilikleri tip , büyüklük ve sağlanan ürün veya hizmetlere bakılmaksızın tüm kuruluşlarda uygulanabilir.

Bu konuda sektör veya ölçek olarak bir kısıtlama bulunmaz. Bu sebeple , sürekli iyileştirmeyi amaç edinmiş tüm kuruluşlarda Kalite Yönetim Sistemi uygulanabilir.

Kalite yönetim sistemleri – Temel bilgiler ve kelime bilgisi için Iso’nun web sitesini inceleyebilirsiniz.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi nasıl alınır?

Şirketinizde bir Sistem kurulu olmalıdır.Bunun için personelinizin bilgisi mevcut ise kendisi yapabilir ya da , danışmanlık hizmeti alınarak firmanıza uygun bir sistem kurulmalıdır. Sonrasında Belgelendirme firmalarının denetiminden geçilerek uygun bulunulduğu taktirde belge almaya hak kazanılmalıdır. Akredite veya akreditesiz olarak belgelendirme alınabilmektedir. Özellikle Kamu kurumlarına iş yapan ihale ile iş alan firmalara kesinlikle Türkak akredite belgeyi önermekteyiz.

Çalıştığımız Firmalara Ücretsiz Kosgeb Destekleri Danışmanlık Hizmeti Sunuyoruz!!

Bursa Kalite Belgesi

Firmanızda Danışmanlık ,Eğitim ve Belgelendirme ihtiyacı varsa bizimle iletişime geçerek firmanıza özel çözümleri size sunabiliriz.

 

07 Eylül 2020
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir? için yorumlar kapalı
4.076 kez görüntülendi
0535 277 76 04