Kalite Yönetim Sistemi nedir?

Kalite Yönetim Sistemi nedir?

Kalite Yönetim Sistemi nedir?

Kalite yönetim sistemi, bir işletmenin kalite hedeflerine ulaşmak için süreçler, prosedürler ve politikalar içeren bütüncül bir sistemdir.

Kalite yönetim sistemi, bir kuruluşun dokümantasyon ve politikaları için bir merkez görevi görür ve kuruluşun iş hedeflerini net bir şekilde görmesine yardımcı olur ve işte yapılan faaliyetlerin işletmelerin hedefleriyle nasıl uyum sağlayabileceğini anlar.

Kalite yönetim sistemine sahip işletmeler, iş alanındaki iyileştirme alanlarını düzenli olarak tanımlar ve iş hedefiyle uyumlu olmalarını sağlamak için mevcut süreçleri iyileştirir. Örneğin ISO 9001 yazımız için tıklayınız.

9001 danışmanlık

Kalite Yönetimi sertifikasının faydaları nelerdir?

Bir işletme kalite yönetim sistemi sertifikasına sahip olduğunda, dış denetçilere, işletmelerinin kalite çıktıları ve ürünleri elde etmek için belgelenmiş bir sistemi ve süreci olduğunu kanıtlamışlardır. Avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Kaliteli ürünler sunarak mevcut müşterileri mutlu etmek
  • Yeni müşterilerle işinizi büyütmek
  • Devlet ihalelerine başvurabilme
  • Dokümantasyon ve standart prosedürler için etkili bir sisteme sahip olmak
  • Geliştirilmiş iç ve dış iletişim
  • Maliyetlerin azaltılması (maliyet tasarrufu önlemlerinin tanımlanmasından ve atıkların azaltılmasından)
  • Geliştirilmiş çalışma kültürü

Kalite yönetim sistemi uygulama süreci nedir?

Bir işletme kalite yönetim sertifikası almak istediğine karar verdiğinde, ilk adım iş hedeflerini tanımlamak olmalıdır. Tüm kalite yönetim sisteminin dayandığı budur.

Kalite yönetim sisteminin çalışacağı kilit alanları anlamak için işinizi analiz etmeniz gerekecektir. Bütünsel bir yaklaşım, kalite yönetim planı ile işletmenizin kapsayıcı hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Kaliteyi nasıl elde edeceğinizi planlamak bir sonraki adımdır. Bu, kutuyu işaretlemeye yardımcı olacak süreçler ve sistemler geliştirmeyi içerebilir. Örneğin, amaç kaliteli ürünler ve müşteri hizmetleri yoluyla işi büyütmekse, kalite yönetim sistemi ürünün tasarımı ve geliştirilmesi ile ilgili süreçleri içerebilir. Müşteri hizmetleri bileşeni, satış ve müşteri hizmetleri ekibi için ayrı prosedürlere sahip olabilir.

Buradan kalite yönetim sisteminiz, işletmenizin personelini sorumlulukları ve izlemeleri gereken prosedürler konusunda eğitmesini ve bilgilendirmesini gerektirir. İlgili belgeler varsa, ekibinizin belgeleri nasıl dolduracağını ve incelenmek üzere nerede saklayacağını bilmesi gerekir.

Personel eğitildikten sonra, sisteminiz canlı ve çalışır durumdadır. İşletmenizin, yönetim sisteminizi incelemek için bağımsız bir denetçi getirmesi gerekir. Bu denetim yapıldıktan sonra, işletmeniz bağımsız bir denetçi tarafından sertifikalandırılacak veya iyileştirme önerileri sunacaktır. İşletmenizin, sistemi sürekli olarak iyileştirdiğinden emin olmak için düzenli dahili incelemeler de yapması gerekecektir.

Kalite Yönetim Sistemi sertifikasyonu konusunda işletmenize nasıl yardımcı olabilir?

Kalite Yönetimi Sertifikasyonu, kuruluşunuzda hem dahili hem de harici olarak operasyonun her alanında faydalardan faydalanan bir yatırımı temsil eder. En önemlisi, kuruluşunuzu yönetim kurulu genelinde verimliliği, performansı, güvenliği ve sürdürülebilirliği artıran kalite yönetim standartları üzerine kuruyorsunuz. KYS’nin kalite yönetim sisteminizin standartlara uygun olmasını sağlamak için bir dizi denetçisi vardır, böylece işiniz büyümeye ve başarılı olmaya devam edebilir. Web Sitesi üzerinden Belgenizin geçerliliğini sorgulayabilirsiniz. Türkak  web sitesi için tıklayınız.

Detaylı Bilgi ,Eğitim ,danışmanlık ve Belgelendirme süreçlerinizi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

www.bursabelgelendirme.com

13 Ocak 2020
Kalite Yönetim Sistemi nedir? için yorumlar kapalı
5.645 kez görüntülendi
0535 277 76 04