Uluslararası Standartlar Teşkilatı’ndan İklim Eylemi Çerçevesinde Değişiklikler

Uluslararası Standartlar Teşkilatı’ndan İklim Eylemi Çerçevesinde Değişiklikler

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla önemli bir adım attı. Yeni yayımlanan “AMENDMENT 1: Climate Action Changes” dokümanı ile ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 gibi yönetim sistemleri standartlarına iklim değişikliği ile ilgili kritik eklemeler getirildi.

➡️ 4.1 Kuruluş ve Bağlamının Anlaşılması: Artık kuruluşlar, iklim değişikliğinin kendileri için önemli bir konu olup olmadığını değerlendirecek.

➡️ 4.2 İlgili Tarafların İhtiyaç ve Beklentilerinin Anlaşılması: İlgili tarafların iklim değişikliğiyle ilgili beklentilerinin olabileceği kabul edildi.

Bu güncelleme ile yönetim sistemleri standartlarını uygulayan kuruluşların, iklimsel etkileri ile ilgili paydaşlarının beklentilerini dikkate almaları ve uygulamalarını bu doğrultuda düzenlemeleri beklenmektedir.

Bu değişiklik, sürdürülebilir bir gelecek için hepimizin üzerine düşen sorumluluğu hatırlatıyor.

İklim değişiklikleri nelerdir?
Okyanus ısınması, okyanus asitlenmesi ve deniz seviyesinin yükselmesi yer almaktadır. İklim değişikliği insanları gıda ve su kıtlığı olarak artan sel ve su baskınları, yüksek sıcaklar, daha fazla hastalık ve ekonomik kayıplarla tehdit etmektedir. İnsan göçü ve çatışmalar da bunun sonuçlarındandır.
Bu karar doğrultusunda Çeşitli ISO standartlarının spesifikasyonları
ISO 9001:2015/Amd 1:2024
ISO 14001/Amd 1:2024
ISO 45001 Amd 1:2024
ISO 22000 Amd 1:2024
ISO 50001 Amd 1:2024
ISO IEC 27001 Amd 1:2024
Yayınlanmıştır.( https://www.iso.org/standard/88431.html )
Bu Kapsamda Sertifikalı Kuruluşlarımızın Yapması Gerekenler;
  • İklim değişikliği, diğer konularla birlikte ilgili olup olmadığı belirlenmeli, ilgili ise yönetim sistemleri standartları kapsamında risk değerlendirmesi kapsamında değerlendirilmelidir.
  • Birden fazla yönetim sistemi (örneğin, Kalite Yönetimi ve Sağlık ve Güvenlik Yönetimi) işlettiği durumlarda, ilgili olduğu tespit edilirse, iklim degişikliğinin, her yönetim sistemi standardı kapsamında değerlendirilmekte.
  • Bazı iklim değişikliği hususlarının ve risklerinin, gecerli yönetim sistemi kapsamından veya sektörden bağımsız olarak genel nitelikte olabileceği belirtilmektedir. (Örneğin, mevzuata uygunluk veya operasyonel uyumluk ve kurumsal dayanıklılıkla ilgili olduğunda) diğerleri ise belirli endüstrilere ve kuruluşun özelliklerine (örneğin enerji üretimi, tarım ve balıkçılık) yönelik yönetim sistemi standartlarının gerekliliklerine özel olarak (örneğin coğrafi konum, tedarik zincirinin doğası veya işgücü dinamikleri) endekslenecektir.

Standartlar, yeniliklerin benimsenmesini hızlandırır, yeşil iddialara güvenilirlik kazandırır ve dönüştürücü kolektif eylemleri teşvik eder. Net sıfıra geçiş sürecinde, standartlar, kuruluşların sürdürülebilirlik performanslarını uyarlamaları, dönüştürmeleri ve iletmeleri için kritik bir rehber olacaktır.

Daha fazla bilgi ve sorularınız için:

📧 info@bursabelgelendirme.com

05 Mart 2024
Uluslararası Standartlar Teşkilatı’ndan İklim Eylemi Çerçevesinde Değişiklikler için yorumlar kapalı
578 kez görüntülendi
0535 277 76 04