iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 22000 HACCP Gdıda Güvenliği , Güvenli Gıda Üretim Sağlamanın yazılı anlatımıdır. iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi , için gereksinimleri belirler ve buna göre sertifikalandırılabilir. Gıdanın güvenli olmasını sağlamak için gıda güvenliği tehlikelerini kontrol etme yeteneğini göstermek için bir kuruluşun ne yapması gerektiğini ortaya koyar. Diğer yönetim Sistemleri gibi , iso 22000 gıda güvenliği sistemi de entegre olarak firmalarda uygulanabilir bir sistemdir.

Uluslararası çapta gıda tedarik zinciri yönetimi ve gıda güvenliğinin sağlanması açısından önemli bir fırsattır. Bu Standard HACCP’i ( Hazard Analysis And Critical Control Points) uygulamak ve geliştirmek için etkili bir araç olarak ortaya çıkarılmıştır. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, risk yönetimine dayalı entegre bir sistem olacak şekilde ISO 9001 ve ISO 14001 standartlarıyla eşleştirilebilir. Sistem ana hatlarıyla aşağıda sıralanmıştır.

iso 2200 gıda güvenliği Yönetim sistemi

Sistem Tek başına kurulabilmektedir.  Diğer HACCP standartları gibi belgelendirme amacıyla kullanılmak üzere yayınlanmış olup, firmadaki ISO 9000, ISO 14000 gibi diğer yönetim sistemleri ile entegre kurulabilmektedir. Entegrasyonu kolaylaştırmak için ISO 22000’in madde sıralaması ISO 9000’e benzetilmiştir.

iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi  Ne İşe Yarar?

HACCP gıda güvenliği belgesi ne işe yarar bir üst konunun devamı olarak ele alındığında yasal üretim izinleri olmadan açıkçası bir işe yaramayacağı ifadesi ile devam ettirilebilir.

Türkak Onaylı ve Yabancı Akrediteli Sistem Belgelendirme Hizmeti Bursa Belgelendirme tarafından en hesaplı ve hızlı bir şekilde verilmektedir. Gıda ürünleri, sağlımızı en kolay etkileyecek etmenlerin başında gelmektedir. Dolayısıyla gıda ürününün güvenliği, ürünü kullanan tüketicinin mutlak bir talebidir ve üretici firmalarda tamamıyla yönetimin sorumluluğudur. O nedenle gıda güvenliğine mutlak ve değişmez bir kalite parametresi gözü ile bakmak gerekir. Bir yönetici, işletmesinde sürekli olarak, hijyen standartlarına uygun üretim yapılmasını ve üretip sattığı her parti ürünün güvenli olmasını istiyorsa Gıda Güvenliği Kontrol Sistemi’ni kurmalı, sürekliliğini sağlamalı ve işleyişini desteklemelidir.

HACCP Nedir?

Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) Yönetim Sistemi (Hazard Analysis And Critical Control Points Management System).

Gıda sektöründe ürün/hizmet üreten kuruluşlarda güvenli ve sağlıklı gıda üretimi için tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları ile ilgili süreçleri tanımlayan HACCP sistemi uluslararası ticaretin ön koşulu olarak ülkelerde uygulaması zorunlu yönetmelikler olarak yayınlanmış ve uygulanmaktadır.

Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

Konusu:

1.  Sistemin kapsamı ve içeriği
2. Standardının gereklilikleri ve getirdikleri
3. standardının maddeleri
4. ISO 22000’ de yapılması gereken tanımlamalar
5. Sistem entegrasyonu
6. Denetim prensipleri

Eğitime Kimler Katılabilir?

  • Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurmak ve sürdürmek isteyen tüm çalışanlar
  • Danışmanlar
  • Bu alanda kariyer yapmak isteyenler
  • Lisans eğitimini tamamlayan üniversite mezunları

Eğitim Süresi:
2 gün (16 saat)

Eğitimci Özelliği: ilgili standart konusunda 40 saat baş denetçi eğitimi almış ve 35 adam/gün denetimi tamamlamış baş denetçi olmak , eğitim vermiş olmak

Detaylı Bilgi ve Eğitimlerimiz için lütfen uzmanlarımız ile iletişim e geçiniz.

06 Kasım 2019
iso 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi için yorumlar kapalı
4.949 kez görüntülendi
0535 277 76 04